4.8/5 - (6 امتیاز)

تاریخچه بالون معده در ایران

شاید جالب باشد بدانید که بالون معده از حدود 25 سال قبل در اکثر کشورهای اروپایی و از 15 سال قبل در ایران (بالون معده اولین بار در ایران در کلینیک دکتر فرزاد فرامرزی و با حضور نماینده شرکت Endogast فرانسه( در سال 1386 گذاشته شد. سازمان غذا و داروی آمریکا که معتبرترین نهاد مسئول ارتقای سطح سلامت و نظارت بر دارو و تجهیزات پزشکی است از سال 2016 این روش را به عنوان یکی از راه­های موثر و کم خطر برای کاهش وزن تایید کرده­است.

دکتر فرامرزی، بنیان گذار بالون معده ایران

دکتر فرزاد فرامرزی فوق تخصص گوارش و کبد و آندوسکوپی و نفر سوم بورد فوق تخصصی گوارش کشور در سال 1384 با سابقه بیش از 6 سال عضویت در هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی. تا کنون بیش از 10 هزار بالون معده توسط دکتر فرامرزی انجام شده است عمل بالون معده، یک عمل سرپایی و از طریق آندوسکوپی است که نیاز به بیهوشی و بستری ندارد. روش بالون، یک روش کاملا علمی است که در تمامی جهان و به مدت طولانی است که انجام می‌شود. مشاوره‌های قبل از عمل بالون در کلینیک‌ ملاصدرا انجام می‌شود. جهت تعیین وقت مشاوره و آندوسکوپی وکولونوسکوپی همه روزه از ساعت 10 صبح تا 8 شب با شماره‌های کلینیک ملاصدرا تماس حاصل فرمایید.

دکتر فرزاد فرامرزی، معروفترین فوق تخصص در حوزه بالون معده در تهران و ایران است.

راه‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد و کسانی که از اضافه وزن شدید رنج برده و چاق هستند، معمولا دست به هرکاری می‌زنند و هر راهی را امتحان می‌کنند تا مقداری از وزن و توده چربی خود را کاهش دهند. متاسفانه همه راه‌های کاهش وزن جواب نمی‌دهد و در اغلب موارد به نتیجه نمی‌رسند یا نهایتا تنها چند کیلو از وزن افراد چاق را کاهش می‌دهند. افرادی که با این مشکل مواجه هستند به دنبال راهی می‌گردند که بتوانند وزن خود را کاهش دهند. و به نظر می‌رسد که بهترین راه برای رسیدن به وزن ایده آل و خلاص شدن از شر چاقی و بیماری‌های آن، انجام عمل لاغری است. اما واقعا انجام این کار به دست چه کسی صورت میگیرد؟ و چه کسی می‌تواند ما را از این معضل بزرگ رهایی ببخشید; به صورت کوتاه جواب جراح لاغری است. اما اینکه این شخص کیست و به افراد چاق چه کمکی میکند را در این مقاله بخوانید.

اگر بخواهیم خیلی سریع و خلاصه تعریفی از جراح لاغری ارائه دهیم باید بگوییم که این جراح در واقع پزشک متخصصی است که با گذراندن دوره‌های تخصصی باریاتریک و چاقی و با انجام عمل جراحی تهاجمی، به کاهش وزن طولانی مدت یا دائمی افرادی که مشکل چاقی مفرط دارن کمک می‌کند.

این جراح میتواند به کسانی که نتوانسته اند با سایر روش‌ها به وزن ایده آل خود برسند کمک کرده و در طولانی مدت و یا حتی دائمی وزن آن‌ها را کم کند. برای معرفی این متخصص در اصل باید واژه متخصص چاقی را بکار برد، اما به دلیل اینکه در میان عموم مردم این پزشک جراح با نام متخصص لاغری شناخته میشود ما نیز در این مقاله برای معرفی این جراح از اصطلاح اول استفاده می‌کنیم.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، انجام عمل جراحی به منظور کاهش وزن، عمل زیبایی نیست و یک پروسه درمانی است. این جمله را تنها کسانی درک می‌کنند که از اضافه وزن و چاقی رنج میبرند. زیرا این اشخاص بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و سایر مشکلات مرتبط با چاقی هستند. بنابراین این افراد باید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها حتما به فکر راه چاره‌ای باشند. و بهترین انتخاب برای رهایی از وضعیت کسانی که اضافه وزن شدید دارند مراجعه به یک متخصص لاغری است تا با مناسب‌ترین روش‌ها به سلامتی و وزن ایده آل برسند.

این پزشک متخصص دو هدف زیر را با کمک تکنیک‌های جراحی دنبال میکند:

کاهش ورود مواد غذایی به سیستم گوارش:  برای رسیدن به این هدف جراح بخشی از حجم معده را کاهش میدهد. در نتیجه اگر معده حجم کمی داشته باشد مقدار مواد غذایی که میتوانند وارد معده شود به شدت کم میشود و شخص خیلی زود سیر میشود. در نهایت وقتی کالری دریافتی کم شود شخص اضافه وزن خود را از دست میدهد.
کاهش میزان جذب مواد غذایی در سطوح کانال گوارشی:  جراح برای دستیابی به این هدف طول بخش هایی از دستگاه گوارش را کاهش میدهد. برای مثال بخشی از روده‌ها کوتاه میشود و یا دور زده میشود تا سطح جذب مواد غذایی کاهش پیدا کند. درنتیجه اگر جذب کمتر باشد، شخص به راحتی لاغر میشود.
جراح از چه تکنیک‌هایی جراحی برای کاهش وزن استفاده میکند

کسی که متقاضی کاهش وزن با روش جراحی است باید ابتدا به یک متخصص جراح لاغری مراجعه کند. این پزشک با دقت و با در نظر گرفتن وضعیت شخص او را ارزیابی کرده و تعدادی آزمایش درخواست میدهد. بعد از اینکه ارزیابی دقیق صورت گرفت و نتیجه آزمایش‌ها به جراح رسید او بهترین روش لاغری را بر اساس وضعیت شخص توصیه میکند.  جراح با روش‌های مختلفی اقدام به کاهش وزن میکند که چند مورد از مهمترین و رایج‌ترین این روش‌های جراحی عبارتند از:

روکس-اِن وای یا بای‌‎پٍس معده
بالون معده
اسلیو گاسترکتومی معده
دئودنال سوییچ همراه با جابجایی بیوپانکراتیک
باندلینگ معده

نکته: همه روش‌های ذکر شده به روش لاپاراسکوپی انجام میشوند. که چند مورد از آن‌ها در ادامه توضیح داده شده است.

عمل جراحی لاغری روکس-اِن-وای  یا بای‌پَس معده

افرادی که چاق هستند معمولا دارای معده‌های بزرگ و حجیمی هستند که گنجایش بالایی دارد. معده این اشخاص قادر است طی هر وعده غذایی حجم بالایی از مواد غذایی را در خود جای دهد. در تکنیک جراح لاغری تلاش میکند که حجم معده این افراد را کاهش دهد و تنها بخش کوچکی از معده را باقی خواهد گذاشت. به زبانی ساده‌تر، جراح لاغری فضای معده را چندین برابر کاهش میدهد تا شخص خیلی زود سیر شود و نتواند بیش از حد غذا بخورد.

حلقه یا باندینگ معده

باندینگ معده از رایجترین روش‌های کاهش حجم معده است که قادر است در طولانی مدت باعث کاهش وزن در افرادی شود که با چاقی مواجه هستند. جراح در این روش یک حلقه مخصوص را به روش لاپاراسکوپی به بخش فوقانی معده متصل میکند. بعد از انجام عمل، شخص بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری میکند و دیگر تمایلی به مصرف غذای بیشتری از خود نشان نمیدهد. در این روش هرچند که میزان غذای مصرف شده کاهش میابد اما میزان کالری دریافتی کاهش نمیابد چون تمام معده و ساختارهای گوارشی بدون دستکاری یا برداشته شدن همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

اسلیو معده

به نظر میرسد یکی از رایجترین روش‌های لاغری و خلاص شدن از شر چاقی عمل اسلیو معده باشد. جراح لاغری در این روش بخش اعظمی از حجم معده را برمیدارد و عملا معده برای همیشه کوچک میشود (تقریبا شبیه شکل موز میشود). متخصصان و جراحان لاغری معمولا این روش را به کسانی توصیه میکنند که با هیچ کدام از روش‌های لاغری نتوانسته اند اضافه وزن خود را کاهش دهند. در این روش تنها معده دستکاری میشود و بافت روده‌ها هیچ آسیبی نمیبیند یا دستکاری نمیشود. بنابریان جذب مواد غذایی از طریق روده همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

دئودنال سوییچ  یا بای‌پس روده

جراح لاغری مشابه عمل جراحی اسلیو معده، در این تکنیک جراحی نیز بخش هایی از بافت معده را برداشته و از بدن شخص خارج میکند. بعد از آن بخش باقی‌مانده معده توسط جراح به روده‌ها وصل میشود. در این تکنیک جراحی لاغری بیشتر مواد غذایی مصرف شده وارد روده‌ها میشود که شخص را در دراز مدت به وزن ایده آل نزدیک می‌کند.