تفاوت بین بالون معده و باند معده

4.7/5 - (6 امتیاز)
gr1 lrg

تفاوت بالون معده و باند معده در چیست؟

از انجايي كه كاهش وزن يكي از دشوارترين كارها است،نياز به برنامه ريزي دقيق و جدي دارد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای اینکه خودشان وزن کم کنند از روش های دیگری مانند بالون معده و باند معده براي کاهش وزن و کنترل چاقی استفاده كنند.

دو روش بالون معده و باند معده چند سالي كه بر سر زبان ها افتاده است.انتخاب يكي از اين دو روش براي برخي افراد دشوار است و اين سوال پيش مي آيد كه تفاوت بین بالون معده و باند معده چیست؟ و كدام براي انتخاب بهتر است؟

بالون و باند معده هر دو روش هایی موثر برای کاهش وزن در کنار  رژیم غذایی سالم  ورزش و اصلاح سبک زندگی هستند.با اين وجود،تفاوت‌های زیادی نیز بین این دو روش وجود دارد كه دانستن این تفاوت‌ها کمک می کند تا بهترین تصمیم را برای سلامت خود بگیرید.در اين مطالب از دكتر فرزاد فرامرزی هر آنچه كه بايد در مورد تفاوت بین بالون معده و باند معده چیست؟ بدانيد،بيان كرديم.

آنچه بالون معده و باند معده را از يكديگر متمايز مي كند؟
 • تفاوت اصلی بین باند معده یا بالون معده در اینکه تمام روش‌های بالون موقتی هستند،اما باند معده  مادام‌العمر مي باشد.باند معده نواري است که در اطراف قسمت بالایی معده قرار می گیرد.زيرا اين قسمت سریعتر پر می شود و منجر به احساس سیری می شود. اما بالون معده از طریق مری وارد معده می شود و با اشغال فضای داخل معده، مقدار غذایی را که می توان مصرف کرد محدود می کند كه منجر به احساس سیری سریعتر می شود.

  بالون معده و باند معده هر دو روش های کاهش وزن هستند که نتایج عالی کاهش وزن و بهبود سلامت و کیفیت زندگی را به همراه دارند اما نبايد از اين نكته غافل شد كه تفاوت بين بالون و باند معده بسيار زياد كه در زير به برخي از آنها اشاره مي كنيم.

آشنايي با بالون معده و باند معده

 • بالون معده

بالون معده روشی غیر جراحی،ساده و موثر است که حدود نیم ساعت طول می کشد. بالون معده موقتی است و باید ظرف 6 ماه تا یک سال برداشته شود.بالون با استفاده از آندوسکوپ با دوربین از داخل دهان به معده فرستاده مي شود.

بعد از قرارگيري بالون پزشک با پر کردن آن با محلول نمکی استریل در داخل معده رها مي كند.

 • باند معده

باند معده نوار قابل تنظیمی است که در قسمت بالایی معده برای محدود کردن مقدار غذایی که فرد می تواند بخورد استفاده می شود.از آنجایی که باند معده به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود،کم تهاجمی ترین روش چاقی محسوب می شود.

باند معده از طریق جراحی و تحت بیهوشی عمومی انجام مي گيرد. در اين روش معده بریده نمی شود اما این روش تهاجمی تر از قرار دادن بالون است و برای بهبودی نیاز به بستری طولانی است.

شباهت و تفاوت های بالون و باند معده

 • شباهت ها
 • هر دو روش با کاهش مصرف غذا مرتبط هستند و برای هر فرد و متناسب با عادات غذایی متفاوت است.
 • هر دو روش به یک اندازه در كاهش وزن موثرهستند.امابالون معده روشی موقتی است در حالی که باند معده  روش طولانی مدت است و 5 درصد افزایش وزن خواهيد داشت.
 • بالون معده نسبت به باند معده روش کم تهاجمی است.
 • بالون معده تنها گزینه غیر تهاجمی در میان روش های کاهش وزن است و زمان بهبودی سریع تری دارد
 • تفاوت ها

عوارض باند معده بین 25 تا 50 درصد است و عوارض نسبتاً بی ضرری مانند یبوست و مشکلات بسیار شدیدتر مانند لخته شدن خون و گشاد شدن مری را دارد اما خطرات مرتبط با بالون معده بسیار کمتر است. اکثر بیماران به هیچ وجه عوارض جانبی جدي ندارند و تنها استفراغ و درد شکم را تجربه مي كنند.

موفقیت در کاهش وزن در بالون معده بهتر است يا باند معده ؟

هم بالون و هم باند معده برای به حداکثر رساندن نتایج کاهش وزن و حفظ آن، باید سبک زندگی و رژیم غذایی خاصی را تغییر دهن. باند معده،کاهش وزن فوری به همراه دارد که در 2 تا 3 سال آینده به سرعت کاهش می یابد و 40 درصد از کل برداشتن باند را تشکیل می دهد. برخلاف باند، که بسیاری از بیماران آن را یک راه حل دائمی می دانند، روش بالون معده موقتی و همراه با تعهد بیمار است در طول این فرآیند حمایت پزشکی و کاهش وزن وجود دارد، زیرا گیرندگان بالون معده باید از طریق رژیم غذایی و ورزش از بدن خود مراقبت کنند و بعد از شش ماه برداشته می شود بالون معده راه حلی سریع نیست و نیاز به مراقبت پزشکی و سبک زندگی سالم دارد.

تفاوت بین بالون معده و باند معده چیست؟

 • در نظر گرفتن شاخص توده بدن (BMI)

افرادي كه شاخص توده بدني 27 تا 40 داشته باشند و می خواهند 10 تا 15 کیلوگرم یا 40 درصد از وزن خود را كم كنند،مناسب است.باید از بالون معده استفاده کنید.اما اگر BMI يا شاخص توده بدني شما بين 35 تا 50 باشد،باید باند معده را انتخاب کنید.اما در موارد استثنا به كم بودن عوارض خطر بالون معده،افرادی با شاخص توده بدني 35+ نيز مي توانند از بالنو معده به جاي باند استفده كنند.

 • شرايط پزشكي بالون و باند معده

بالون معده،علاوه براينكه براي افراد چاق به كار مي رود براي زمانی که بیمار به دلایل پزشکی یا شخصی نمی تواند تحت عمل جراحی قرار گیرد،نيز مناسب است. اما باند معده فقط برای بیمارانی است که شاخص توده بدني بالای 35 داشته باشند و در ليست افراد خيلي چاق قرارگيرند،مناسب است. 

 • در نظر گرفتن مقدار وزن كاهشي

بالون معده برای بیمارانی که به دنبال گزينه های غیر جراحی براي به سرعت وزن كم كردن تا 40 درصد هستند مناسب است.پس از برداشتن بالون معده تعهد به رژیم غذایی و سبک زندگی فعال و ورزشي ضروری است.

اما باند معده روش دائمی برای کاهش وزن است در این روش برای قرار دادن و برداشتن باند نیاز به جراحی است.هنگامی که باند معده قرار داده شود،کاهش وزن 50 درصدی به همراه خواهد داشت.

 • جراحي و غيرجراحي

بالون معده از طریق دهان در یک روش 15 دقیقه ای داخل معده قرار می گیرد.و بعد از 4 ساعت تحت مراقبت در بيمارستان مرخص خواهيد شد.هیچ برش،زخم و بیهوشی وجود ندارد و بالون در معده شناور است و به صورت داخلی دوخته نمی شود،بنابراین تغییری در آناتومی معده ایجاد نمی شود.

باند معده یک روش جراحی است که در اتاق جراحی حدود 1 ساعت طول تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بايد حدود 8 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت باشيد.در اين روش4 یا 5 برش جراحی در ناحیه بالای شکم براي دوخته شدن باند انجام مي شود.

 • موقت یا دائمی

بالون معده یک روش موقتی است که پس از 6 یا 12 ماه بدون تغییر دائمی در آناتومی بدن برداشته می شود. از زمانی که بالون معده می گذارید باید مراقب عادات غذایی و سبک زندگی خود باشيد و پس از برداشتن آن،باید این تغییرات را ادامه دهید تا كاهش وزن تثبيت شود.

باند معده یک روش دائمی با تغییر فیزیکی در آناتومی معده است و برای تنظیم منظم باند معده باید هر دفعه به كلينك مراجعه كنيد.

 • خوردن و آشامیدن

بالون معده ابزاری برای کنترل وعده غذایی است و برای كاهش وزن بهتر،باید در اندازه وعده های غذایی و انواع غذاها تغییرات ايجاد كنيد.درحقيقت،بالون معده مانع غذا خوردن نمی شود و فقط باید مواظب موادغذایی مصرفي خود باشيد. اما باند معده کیسه شکمی را به اندازه توپ گلف کوچک می کند و وعده غذایی که مصرف می کنید،حدود 6 قاشق غذاخوری کاهش می یابد.

 • عوارض و خطرات

تنها عارضه طولانی مدت بالون معده علاوه بر حالت تهوع و استفراغ پارگی است که از طریق ادرار آبی یا سبز رنگ تشخیص داده می شود و سریع باید به پزشک مراجعه کنید.

نوار معده ایمن ترین گزینه جراحی است اما مانند هر جراحی دیگری، خطر عفونت، زخم و عوارض بیهوشی دارد.همچنین عوارض درازمدت لغزش و وسيدگي باند سبب برداشتن يا جراحي مجدد است.

نتیجه

در كل، هیچ روش جراحی کاهش وزن بهتر یا بدتر وجود ندارد و تنها به سلامت، وزن و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر بحث بالون معده در مقابل باند معده باشد، بالون معده معمولاً بيشتر ترجیح داده می شود،زیرا جراحی ندارد. 

پیشنهاد سردبیر  بالون معده و صفر تا 100 عوارض احتمالی آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *