آیا بالون معده برای من مفید است ؟

4.7/5 - (7 امتیاز)
gastric bypass

آیا بالون معده برای من مفید است؟

بر كسی پوشيده نيست كه چاقی بر بسیاری از اعضای بدن تأثیر می گذارد و سبب بيماري هاي كمتر شناخته شده و خطرناك نظير سکته مغزي،آپنا خواب، خروپف، بیماری ریوی، آسم، لخته شدن خون ،بیماری قلبی،بيماري كبد، ناباروری،آرتریت و موارد ديگر مي شود.به همين دليل لاغري و كاهش وزن اولويت اول سلامتي است.

اگر از افراد چاق نظرسنجي كنيد،متوجه مي شويد كه بيشتر آنها برنامه‌های کاهش وزن کوتاه‌مدت را دنبال كردند اما در ماه هاي آينده نه تنها دوباره اضافه وزن پيدا كردند،بلكه خطر ابتلا به بیماری ها و بافت چربی بیش از حد در بدن زندگي شان را تهديد مي كند.

پزشكان بسياري بارها به ما گوشزد كردند،كاهش وزن را اول براي سلامتي خودمان جدي بگيريم تا تناسب اندام.اين توصيه ها سبب شده افرادي كه از روش و برنامه هاي لاغري بي فايده خسته شدند  دنبال روش هاي موثرتر  و سريع بگردند.بالون معده يكي ازاين روش ها است كه جايگاه بالايي در مقابله با چاقی و سرکوب اشتها پيدا كرده است. توجه داشته باشيد،اين روش را بايد با ورزش و رژیم غذایی مناسب ترکیب كنيد تا به وزني سالم دست پيدا كنيد.

روش بالون معده براي بیماران چاقی که خطرات سلامتی مرتبط با دیابت و فشار خون بالا دارند، بیمارانی که برنامه های کنترل وزن را امتحان كردند اما به نتایج مطلوب دست نیافتند،افرادی که دارای شاخص توده بدنی حداقل 27 و بیمارانی که مایلند روش کمتر تهاجمی را امتحان کنند،توصیه می‌شود.

در اين مطلب از سايت دکتر فرزاد فرامرزی به اين سوال پرتكرار كه آیا بالون معده برای من مفید است؟ پاسخ داده مي شود و خواهيد ديد،كه چرا این روش رضایت بالایی در بین بیماران دارد و اکثر افراد به طور متوسط ​​30 درصد کاهش وزن را در اين روش به همراه برنامه غذایی ثابت و ورزش تجربه كردند.

بالون معده چیست و آيا روشي مفيد برای كاهش وزن مي باشد؟
 • در این روش با بی حس کردن گلو یک لوله کوچک به نام آندوسکوپ از گلو وارد معده می شود و بالون خالی در معده قرار می گیرد.  هنگامی که بالون داخل معده شما قرار گرفت، بلافاصله از طریق یک لوله پرکننده کوچک که به بالون متصل است،با نمک استریل پر می شود.در این مرحله بالون آزادانه در شکم شما شناور است.

  این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و نیم ساعت وقت بيمار را نمي گيرد. بيمار بعد از قراردادن بالون باید چند روز استراحت كند و از هرگونه فعالیت بدنی شدید پرهیز و تا سه روز از رژیم غذایی پزشك پیروی كند.پس از شش ماه بالون با خارج می شود.

  همانطور كه از نامش پيداست،بالون معده یک بادکنک سیلیکونی نرم است که به طور موقت در معده قرار داده می شود تا بعد مقدار بسيار كمي غذا خوردن به شدت احساس سيري كنيد .به اين ترتيب شما مي توانيد اندازه وعده هاي غذايي خود را كنترل كنيد و عادات غذايي سالم داشته باشيد كه گامي موثر در مسیر موفقیت کاهش وزن در دراز مدت است.از زماني كه بالون در معده شما قرار مي گيرد،ديگر نمي توانيد غذاهاي چرب و مضري مانند چيپس،پيتزا،نوشابه ،پاستا و مواد ديگر را بخوريد و صرفا بايد غذاهاي رقيق و مغذي ميل كنيد.

آیا بالون معده برای من مفید است؟

 • كمك بزرگي به کاهش وزن

با بالون معده به مدت شش ماه مجبور به خوردن غذاهايي مي شويد كه براي كاهش وزن مفيد هستند و با وجود وعده هاي غذايي كوچك و منظم،هر رزو به روياي لاغر شدن بيشتر نزديك مي شويد. با بالون ديگر نگران هوس هاي غذايي و پرخوري در مهماني ها يا جشن ها نيستيد و ديگر شروع كاهش وزن را عقب موكول نمي كنيديا در حين رژيم تا شش ماه به آن پايبند مي مانيد.

 • مفید برای افراد بسيار چاق

اگر BMI يا شاخص توده بدني شما بالاتر از 60 باشد و یا به دلیل چاقي بيش ازحد نمی توانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید،بالون معده بهترین راه حل است.همه ما مي دانيم سلامتي بزرگترين نعنت است اما افراد بسيار چاق با  قاتل خاموشي سرو كار دارند كه به طور پنهان آنها را با كلي مشكل سلامتي رو به رو مي كند.خوبي بالون معده اينكه می توان از آن برای کاهش وزن اولیه استفاده كرد و خطرات پنهاني مانند دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا را كاهش داد.

 • روشي ساده

روش بالون معده فقط با يك بي حسي ساده انجام مي شود و حتي يك قطره خون نيز از دست نمي دهيد.همچنين اين روش در مقایسه با همتايان خود نظير اسلیو یا بای پس معده هزینه کمتری دارد.

 • عوارض جانبی کم

قرار دادن بالون معده عوارض کم و نادری دارد ممکن است یک یا دو روز برطرف شود.با اين حال،در برخي افراد عوارض نادر ديگري ممكن رخ دهد كه حتما قبل از انجام روش بايد در مورد آن مطلع باشيد.

 • سازگاري با معده

بالون معده،یک بالون سیلیکونی بادی است كه به صورت آندوسکوپی در معده قرار می گیرد در حين انجام اين كار هیچ مداخله جراحی انجام نمی شود. پس از قرار دادن بالون در معده، بسته به نوع بالون 6 تا 12 ماه در معده می ماند و پس از آن برداشته مي شود.خوبي اين روش اينكه برخلاف سایر جراحی های چاقی،هیچ تغییر دائمی يا آسيب در معده یا روده وجود ندارد و تا زمانی که بالون در معده بماند و عادات غذایی سالم رعایت شود،به سرعت و به طور موثر مي توانيد وزن كم كنيد.

 • روند بهبودی كوتاه مدت

از آنجا كه بالون معده ماهیت جراحی ندارد،شما به طور زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی كاهش مي دهد و بیمار در مدت زمان کوتاهی به روند معمول تغذیه خود باز می گردد.

 • گزینه مناسب برای بیمارانی که واجد شرایط جراحی نیستند

حتما مي دانيد،افراد چاق نمي توانند تحت برخي عمل هاي جراحي قرار گيرند و بايد قبل از آن وزن كم كنند. بالون معده به داد اين افراد رسيده و مي توانند به راحتی به وزن ايده ال براي عمل جراحي مورد نظر خود برسند.

 • کاهش خطرات جراحی

قرار دادن بالون معده از طریق دهان به داخل معده انجام مي شود و نیازی به برش و جراحی،بخیه و خطر عفونت و به طور كلي دردسرهاي جراحي وجود نخواهند داشت.

 • درمان برگشت پذیر

برخلاف سایر روش های ديگر از جمله  جراحی بای پس معده كه شكل كلي دستگاه گوارش را تغییر می دهند،بالون معده کاملاً برگشت پذیر است و بعد از شش ماه از معده برداشته مي شود.

 • روش سریع و زمان بازیابی

قرار دادن بالون معده یک درمان ساده و سریع است،این عمل حدود 20 دقیقه طول می کشد و بیماران در همان روز مي توانند به خانه برگردند.

 • نتایج متحول کننده زندگی

شايد تعجب كنيد،اما بالون معده پیشروترین درمان چاقی در سراسر جهان است.بیش از 20 سال، بالون معده به 300000 نفر در کشورهای سراسر جهان کمک کرده است تا وزن خود را کاهش دهند و سه برابر بیشتر از برنامه هاي رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنند.

 • تغییر عادات غذایی

یکی از دلایل اصلی استفاده از بالون معده تغییر عادات غذایی در طولانی مدت است.پزشكان معتقدند تنها عادت به رژيم هاي غذايي مناسب و طولاني مدت،چالش چاقي را بهبود مي دهد.همانطور كه مي دانيد،پرخوری یکی از چالش‌های اصلی افراد چاق است و بیشتر به دلیل عدم کنترل وعده غذایی و سریع غذا خوردن اتفاق مي افتد.بنابراين،بالون معده سرعت هضم و غذایی که می خورید را کاهش می‌دهد و به مغز آموزش می دهد بعد از وعده هاي كوچك احساس سیری کنید و عادت به پرخوری را براي هميشه ترك كنيد.

 • مقرون به صرفه

كاهش وزن و لاغري نيز مستلزم هزينه هاي گزاف است و بسیاری از افراد نگران هزینه های درمان کاهش وزن هستند بالون معده یک سرمایه گذاری بسیار مقرون به صرفه در مقایسه با جراحی هایی مانند لیپوساکشن و بای پس معده برای کاهش وزن و سلامتی است .

پیشنهاد سردبیر  چه کسانی واجد شرایط بالون معده هستند؟

نتیجه

بالون معده روشی موثر و قابل درمان براي افراد چاق است كه بیماری های مرتبط با چاقی مانند آپنه خواب، فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت نوع 2 و آرتریت را با تغییرات غذایی و سبک زندگی زندگی بهبود می بخشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *