عوارص و خطرات احتمالی بالون معده

امتیاز یادتون نره

عوارض و خطرات احتمالی بالون معده

از زماني كه  بالون معده به عنوان روشی موثر برای کنترل چاقی معرفي شد،افراد زيادي اين روش را به جاي روش هاي ديگر كاهش وزن انتخاب كردند،زيرا ارزان تر، برگشت پذیر (بعد از چند ماه بالون برداشته مي شود) و ایمن تر بود.

شايد جالب باشد بدانيد،بیش از 21 سال است كه بالون معده ادعاي كاهش وزن دارد بدون جراحي دارد. اما از انجايي كه تمام اقدامات پزشکی يكسري عوارض و خطرات احتمالی همراه خود دارند. قبل از انتخاب اين روش بايد با عوارض و خطرات احتمالی بالون معده آشنايي داشته باشيد. خوشبختانه،تعداد بسياري از روش های بالون معده موفقیت آمیز بوده و عوارض و خطرات بسیار نادری دارد.با این حال عوارض جانبی جزء جذايي ناپذير هر روش پزشكي است بالون معده نيز از اين قاعده مستثني نيست.در اين مطلب شما را با عوارضي كه ممكن است بعد از بالون معده اتفاق بيفتد،آشنا مي كنيم.

چگونه می توان عوارض و خطرات احتمالی بالون معده را کاهش داد؟

متأسفانه همه عوارض و خطرات بالون معده را نمی توان کاهش داد.بنابراین بهترین کار اینکه از تمام توصیه هایی که پزشك به شما داده پیروی کنید. در كنار پیروی از برنامه غذایی و مصرف مواد غذایی كه پزشك به شما گفته شده،باید تمرینات ورزشي پس از نصب بالون انجام دهید.اگر همه دستورات را به درستی انجام دهی احتمال بروز خطرات ار تاحدودي كاهش مي يابد.

به یاد داشته باشید که عوارض شدید ناشی از بالون معده نادر است. درمان کاهش وزن با استفاده از بالون های معده ایمن و موثر است،به ویژه زمانی که جراحي باتجربه و متخصص را انتخاب كرده باشيد.

نکاتی برای به حداقل رساندن عوارض و خطرات احتمالي بالون معده
 • دستورات پزشک را در مورد فعالیت بدني،محدودیت های رژیم غذایی،سبک زندگی و همچنین تمام دستورالعمل های قبل و بعد از روش را انجام دهید.
 • مرتبا به متخصص خود در زمان هاي تعيين شده مراجعه كنيد.
 • در صورت خونریزی، تب، افزایش درد یا سایر علائم غیرمنتظره فوراً به پزشک مراجعه كنيد.
 • در صورت حساسیت دارویی حتما به پزشك خود اطلاع دهيد.
 • هرگونه شرایط پزشکی،داروهای تجویزی و مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید و اینکه آیا سیگاری هستید یا در گذشته سیگاري بوديد حتما به پزشك بگوييد.
 • درد شکم که در 50 درصد افراد رخ می دهد.
 • رفلاکس اسید و سوزش سر دل معمولا با دارو مدیریت مي شود.
 • عدم تحمل بالون که نیاز به برداشتن زودهنگام آن دارد.
 • حالت تهوع و استفراغ که بسیار رایج است كه طي يك هفته با عادت کردن معده به بالون  برطرف می شود. 
 • گرفتگی یا نفخ معده

آشنايي با عوارض و خطرات احتمالی بالون معده

 • تغيير رنگ ادار

اگر بعد از بالون معده ادرار یا مدفوع به رنگ آبی/سبز درآمد،به اين معني است كه بالون نشت كرده و سبب تغيير رنگ ادار شده است.در صورت همچين اتفاقي سريع بايد به پزشك مراجعه كنيد زيرا سبب انسداد روده مي شود.

 • ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ در هفت تا ده روز پس از گذاشتن بالون معده وجود دارد و بيشتر در بیماران چاق اتفاق مي افتد.حتي برخي پزشكان توصيه مي كنند، تا 48 ساعت پس از قرار دادن بالون معده فرد بايد تحت نظر باشد.

 • کاهش حجم یا دفعات مدفوع

اين عوارض و خطرات احتمالی بالون معده معمولاً ناشي از غذا خوردن كم مي باشد.اگر یبوست دارید در بین وعده های غذایی به اندازه کافی مایعات بنوشید و غذاهای فیبردار مانند سبزیجات، میوه ها، جو دوسر، برنج قهوه ای، غلات سبوس دار، نان یا ماکارونی را در وعده های غذایی خود قرار دهید.

سوزش سر دل و رفلاکس اسید در بیماران بالون معده شایع است. برخی از غذاها از جمله قهوه، الکل، غذاهای تند و چرب، شیر و محصولات لبنی و دراز کشیدن بعد از غذا نیز رفلاکس را بدتر می كند.

 • آروغ زدن یا آروغ بدبو

آروغ زدن یا آروغ بدبو یکی دیگر از عوارض و خطرات احتمالی بالن معده است،اين عارضه از آنجايي اتفاق مي افتد كه غذا در داخل و اطراف مخاطی که بالون معده را می پوشاند گیر کند.  در نتيجه بايد غذا را خوب بجوید و سعی کنید بعد از غذا راه بروید،همچنین 30 دقیقه بعد از غذا آب بنوشید.

 • نفخ

یکی از عوارض و خطرات احتمالی بالن معده احساس نفخ به مدت شش ماه است.این نفخ توسط خود بالون برای احساس سیری انجام می شود.اين نفخ ها موقتی است و با برداشتن بالون ازبين مي رود. استفاده از داروهای ضدنفخ به تسکین این علائم کمک می کند.

 • درد و گرفتگی معده

در 48 ساعت اول بهد از قرارگيري بالون،عضلات دیواره معده تحریک می شود و شما گرفتگی و درد را تجربه خواهید کرد. این وضعیت آزاردهنده معمولاً پس از 3 یا 4 روز از بین می رود.

 • گلودرد

گلودرد يكي از عوارض و خطرات احتمالي بالون معده است كه معمولا موقتي مي باشد و در عرض 24 ساعت از بین می رود.

 • عفونت قفسه سینه در اثر آسپیراسیون (نادر)

اين عفونت ناشيپ از خالي نبودن معده در طول بالون معده است.معده باید در زمان گذاشتن یا خارج کردن بالون خالی باشد،در غير اينصورت،مایعات معده وارد ریه و عفونت قفسه سینه مي شود. 

 • خونریزی (بسیار نادر)

خونریزی در حین آندوسکوپی و قرار دادن بالون بسیار نادر است و کمتر از 1 نفر از هر 10000 بیمار را مبتلا می کند.

 • پارگی بالون (نادر)

این عارضه از 1 در 200 نفر كه بالون معده انجام دادند،رخ می دهد.اگر رنگ آبي در ادار خود مشاهده كرديد حتما بايد به پزشک مراجعه کنید زيرا نشان از ارگي بالون است.

 • انسداد یا سوراخ شدن روده (نادر)

اگر بالون معده خالی شود به سمت معده یا روده می رود و باعث انسداد و علائم جدی مانند درد شدید شکم، استفراغ و نفخ می شود. این علائم به این معنی است که باید فورا به پزشك مراجعه كنيد.

 • عدم تحمل معده

در تعداد کمی از موارد (کمتر از 5%)،بیماران احساس می کنند که نمی توانند عوارض جانبی بالون را تحمل کنند و درخواست برداشتن آن را دارند.

 • آسیب به دستگاه گوارش

يكي از عوارض و خطرات احتمالي بالون معده آسيب به دستگاه گوارش است.در هنگام قرار دادن بالون در محل نامناسب مانند مری یا اثنی عشر،خطر آسیب به دستگاه گوارش وجود دارد، كه سبب خونریزی مي شود و نياز به جراحي است.

در برخي موارد،بیماران ممکن است رشد بیش از حد باکتری را در مایعی که بالون را پر می کند، تجربه کنند. انتشار سریع این مایع در روده سبب عفونت، تب، گرفتگی عضلات و اسهال مي شود.

پیشنهاد سردبیر  ترکیدن بالن معده، 12 روش جلوگیری از ترکیدن بالن معده

نتيجه

به طوركلي،نمي توان وارد کردن بالون به معده را روشي کاملاً آسان و بدون دردسر دانست.حبه طور قطع سیاری از رایج ترین عوارض آن مانند تهوع و استفراغ را تجربه خواهيد كرد و طي عادت بدن به بالون طي چند هفته احتمالا چندين عوارض جانبي را تجربه خواهيد كرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *