افزایش وزن بعد از بالون معده

4.5/5 - (6 امتیاز)

حقيقت افزایش وزن بعد از بالون معده

 

بيشتر افرادي كه بالون معده انجام دادند از اين ترس دارند كه بعد از چند ماه زحمت و هزينه آيا بعد از برداشتن بالون معده دوباره در دام افزایش وزن بعد از بالون معده مي افتند.اغلب پزشكان معتقدند اين ترس منطقي است زيرا بواسطه بالون معده شما مجبور بوديد،ساعت ها و ماه ها بدون توجه به هوس هاي غذايي خود يا شكستن رژيم در برخي اوقات،خود را ملزم به كاهش وزن كنيد.اما اكنون كه بالون معده برداشته شود بدنی وزن زیادی را از دست داده و دوباره ميل به خوردن در شما افزايش پيدا مي كند، بنابراین ممكنه با رفتن به رژيم هاي غذاهاي چاق كننده و قطع ورزش و تناسب اندام دوباره چاقي و افزايش وزن به سراغتان بيايد.

در يك جمله مي توان گفت،حقيقت افزايش وزن بعد از بالون معده واقعا وجود دارد.زيرا حفظ وزن سالم در طولانی مدت برای هر فردی دشوار است،به خصوص پس از انجام جراحی بالون معده.هیچ کس نمی خواهد همیشه در حال رژیم  زندگي كند.بنابراين،اگر نگران افزایش وزن بعد از بالون يا جرخي هاي كاهش وزن هستید،بايد براي وعده های غذایی خود برنامه ریزی کنید.مثلا،برای جلوگیری از هوس خوردن غذاهای ناسالم، تنقلات سالم بخوريد.

اگر اين دوران را تجربه كرديد يا در حال سپري كردن آن هستيد،در اين مطلب دكتر فرزاد فرامرزی حقيقت افزايش وزن بعد از بالون معده را براي شما روشن مي كند.

چگونه می توانم کاهش وزن بعد از بالون معده را حفظ کنم؟

بالون معده هیچ تغییر دائمی در آناتومی بدن ایجاد نمی کند.بالون معده پس از یک دوره شش ماهه خارج می شود. این قرار دادن موقت بالون معادل کاهش وزن موقت نیست. یکی از مهمترین عوامل موفقیت آمیز بالون معده،راهنمایی و پشتیبانی پزشک به بیماران برای تغییرات دائمی در شیوه زندگی است و بازه زمانی شش ماهه اين فرصت را براي شما به وجود مي آورد. همچنين آموزش و يادگيري برنامه های غذایی و ورزشی سالم نيز،به عنوان يك عادت مادام العمرتا زمان برداشت بالون معده همراه بيمار مي ماند.

آیا شکم بعد از بالون می تواند دوباره رشد کند؟

عمل بالون معده زمانی موفقيت آميز است که بیماران 50٪ یا بیشتر از وزن بدن خود را از دست بدهند و حداقل تا پنج سال اين كاهش وزن را حفظ کنند.  بسیاری از بیماران نگران افزایش مجدد وزن بعد از بالون هستند و یکی از رایج‌ترین سوالاتی که مطرح می‌شود،اینکه آیا حقيقت افزايش وزن بعد از بالون معده وجود دارد يا خير.

پیشنهاد سردبیر  کاهش وزن بالون معده 8 کیلویی

سخت ترین بخش بالون معده برای بیماران توانایی حفظ کاهش وزن تا پایان عمر است.گاهی اوقات افراط و تفریط در رژیم غذایی روزانه امری طبیعی است،اما هر بیمار باید بداند که برای موفقیت درازمدت و پس از آن باید سخت‌ تلاش کند و ادامه دهد. مهم است که پس از رسیدن به هدف کاهش وزن خود از سبک زندگی سالم جدید دور نشوید.

عوامل موثر در افزایش وزن بعد از برداشتن بالون معده
 • بزرگ شدن کیسه معده،بزرگ شدن خروجی معده
 • تغييرمتابولیسم چربی طوري كه منجر به ذخیره سازی چربی و چربی سوزی محدود می شود. 
 • افسردگی،عدم خودکارآمدی و مشکل در ابراز وجود برای رفتارهای جدید
 • عدم فعالیت،رفتارهای خوردن ناسالم (مثلاً غذاهای فرآوری شده، خوردن بیش از حد)
مقاله هایی که باید بخوانید

آيا افزايش وزن بعد از بالون معده وجود دارد؟

چاقی یک اختلال محدود کننده زندگی است که با بسیاری از بیماری ها همراه است در سراسر جهان، 500 میلیون بزرگسال چاق هستند و تخمین زده شده که این تعداد تا سال 2030 به 1.12 میلیارد نفر افزایش می یابد.اگرچه راه‌های زیادی برای کاهش وزن در کوتاه‌مدت از قبيل بالون معده وجود دارد اما حدود 5 درصد پس از دو یا چند سال پس از برداشتن بالون دوباره چاق مي شوند.

اين دليل افزايش وزن بيشتر به اين دليل است كه افراد پس از گذاشتن بالون معده به توصیه های پزشک گوش نمی دهند،رژیم غذایی تجویز شده را رعایت نمی کنند و پس از چند ماه یا حتی چند سال پس از درمان،دوباره عادات غذايي قديمي خود را از سر می گیرند.

هميشه اين نكته را در تظر داشته باشيد كه بالون معده به معنی کاهش وزن قطعی نیست،بلکه سیری سریع و رژیم غذایی مناسب در اين دوران سبب كاهش وزن تدريجي در طي 6 ماه شده است.به همين دليل،بري حفظ كاهش وزن بايد با تغییرالگوهای غذایی خود از میزان افزایش وزن مجدد خود جلوگيري كنيد.

چرا بعد از بالون معده دوبار دچار افزايش وزن مي شويم؟

 • منطق ذهن

ذهن عادات بد غذايي را بيشتر دوست دارد،به بيان ديگر،كمتر كسي هست كه بتواند در مقابل غذاهاي چرب و مضر جلوي خودش را بگيرد و صرفا به سبزيجات پايبند باشد.

 • استرس و زندگی سخت

بر كسي پوشيده نيست كه زندگی پراسترس شما را تشويق به خوردن غذاهای چاق كننده،مانند پیتزا و بستنی مي كند.

 • خواب ناکافی

خواب ناکافی عامل پرخوری و انتخاب غذاهای فراوری شده مانند چیپس و پیتزا به جای پروتئین و سبزیجات است.

 • عدم  ورزش

 عدم ورزش نيز يكي از حقيقت افزايش وزن بعد از بالون معده است كه همیشه به آن توصیه می شود.به اين ترتيب بايد يك برنامه ورزشی مناسب در سبک زندگی خود بگنجانید.سعی کنید بیشتر روزهای هفته از نظر بدنی فعال باشید و تمرینات قلبی عروقی و مقاومتی را برای حفظ و ساختن توده عضلانی، خود انجام دهيد.

 • مراجعه به پزشک

 اگر بعد از برداشت بالون معده متوجه افزایش وزن شدید،حتما اولین کاری که باید انجام دهيد مراجعه به پزشك و جويا شدن علل آن است.

 • عدم پایبندی به یک رژیم غذایی متعادل و سالم

يكي از حقيقت افزايش وزن بعد از بالون معده عدم رعايت رژيم غذايي پزشك است.پیروی از یک رژیم غذایی سالم پر از غلات کامل، میوه ها،سبزیجات و مقدار زیادی پروتئین بدون چربی به حفظ وزن بعد از بالون معده کمک می کند.

بعد از بالون معده باید به مدت چند هفته به رژیم غذایی کامل مایعات پایبند كه در ابتداي بالون مي خورديد،پايبند باشید. همچنين،مصرف قند و کربوهیدرات های ساده مانند نان و برنج سفید و شیرینی هایی مانند آبنبات، دونات و بستنی را به حداقل برسانید یا از آنها اجتناب کنید و غذاهای پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را جايگزين كنيد.

الکل و کافئین حاوی مقدار زیادی قند و کالری خالی هستند به همين دليل بعد از برداشتن بالون معده باید این نوشیدنی ها را در حد اعتدال و يا اصلا مصرف نکنید.توجه داشته باشيد،پس از جراحی مقدار زیادی آب بنوشید،سوپ بخورید و بیشتر مایعات شفاف بدون قند مانند چای بدون کافئین بنوشید. 

 • نداشتن حامی و پشتيبان

همه ما در دوره ای از زندگی به حمایت نیاز داریم. پیوستن به یک گروه پشتیبانی کاهش وزن و مشورت با دكتر تغذيه در حفظ كاهش وزن بسيار كمك كننده است. صحبت با افرادی که تحت عمل بالون معده براي کاهش وزن نیز قرار گرفته اند،باعث می شود کمتر احساس تنهایی کنید. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور فعال در این گروه ها شرکت می کنند،در مقایسه با افرادی ديگر بيشتر انگيزه لازم براي حفظ و كاهش وزن پيدا مي كنند.

مشاوره تغذیه نیز در دوران بعد از بالون معده براي ادامه رعايت رژیم غذایی و سلامت افراد بعد از عمل بالون ضروری است.

 • ایجاد عادات غذایی جدید و طولانی مدت

از انجايي كه سال‌های بعد از برداشتن بالون،معده به آرامی منبسط می‌شود و اشتها شروع به افزایش می‌کند،گنجاندن غذاهای کم کالری و با حجم بالا مانند سبزیجات در رژیم غذایی کلید جلوگیری از افزایش وزن بعد از بالون معده است.

عادات غذایی برای جلوگیری از چاقي معده بعد از بالون معده

 • برخي از عادات غذایی قبل از بالون معده را حفظ كنيد.
 • حداقل 90 گرم پروتئین بدون چربي در روز بخوريد.
 • از مصرف غذاهایی با بیش از 15 گرم شکر در هر وعده خودداری کنید
 • از نوشابه،حتی نوشابه رژیمی در صورت امکان اجتناب کنید (آب بنوشید(
 • پروتئین بدون چربی، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، لبنیات کم چرب مصرف کنید.
 • 30 دقیقه بعد از غذا خوردن،آب بنوشيد.
 • میان وعده های سالم را انتخاب کنید.
 • از شکر و غذاهای ناسالم از قبيل میلک شیک، نوشیدنی های پر کالری، کیک، شیرینی، غذاهای سرخ شده، آب نبات و غیره اجتناب کنید.
 • غذا را آهسته و در وعده هاي غذايي كم بخورید.
 • از استرس دوری کنید.
 • در بیشتر روزهای هفته فعالیت بدنی داشته باشيد.
 • مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی را به صورت روزانه مصرف کنید.

نتیجه

موفقیت درازمدت کاهش وزن مستلزم تغییر سبک زندگی بیمار است که شامل تغییرات شدید در رژیم غذایی و روال روزانه زندگی مي باشد.

پیشنهاد سردبیر  من بالون معده گذاشتم. نظرات 11 نفر از بیماران چه بوده است؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *